nejlepší PC rady

Stavba PC

 

 

 

stavba PC

1. Po dokončení toho nejdražšího úkolu (nákupu součástek) se můžete pustit do samotné stavby PC. Nejprve odšroubujte bočnice z case, ve kterém jsou na pravé straně otvory nebo plastové kolíky pro základní desku. Před montáži desky do casu zkontrolujte, zda není nutné nastavit nějaké propojky. U procesorů AMD je lepší nasadit procesor ještě před montáži desky do casu (viz. Bod 2), ale to už je na vás. Pokud máte desku nachystanou na montáž, natočte si jí tak, aby Vám souhlasili otvory na desce s otvory (popř. kolíky) v casu. Opatrně desku vsuneme do casu a našroubujte, popř. nacvakněte.

stavba PC

2. Instalace procesoru (CPU). Procesor musíte správně naorientovat tak, aby zapadl do patice bez použití hrubé síly. Správnou orientaci poznáte podle absence několika pinů v rohu procesoru. Před vsunutím procesoru do patice zkontrolujte, zda není některý z pinů ohnutý, pokud ano, tak jej opatrně narovnejte. Nyní stačí procesor opatrně nasunout do patice. Zkontrolujte, jestli procesor správně dosedl na všech stranách. Nyní máte procesor nainstalován, ale to není vše. Ještě musíme nasadit chladič. U desek s procesory AMD je chladič připevněn na 2 až 4 výstupcích na patici procesoru, na které se nasune speciální klip. Pro jehož nasunutí můžeme použít šroubovák. U desek s procesory Intel se chladiče připevňují na plastový rámeček kolem patice. Mezi chladičem a procesorem musí být teplovodivá pasta. Pokud na chladiči není je třeba ji koupit. Chladič musíte koupit podle výkonu procesorů, aby jste nepoužili slabý chladič na výkonný procesor. Procesor by jste tak mohli zničit. Nejlépe je kupovat boxované procesory, u kterých je dodáván originální chladič.

stavba PC

3. Další na řadu přicházejí paměti. Instalace paměti je celkem snadná, jelikož ji nelze nasadit naopak, protože na modulu jsou výřezy, které přesně zapadnou do slotu na desce. Musíte na mě trošku zatlačit, až zaskočí příchytky na slotu.

stavba PC

4. Nyní máte to nejdůležitější za sebou. Stačí zapojit správné kablíky a HDD s mechanikami nebo jinými kartami. Do desky zapojte kablíky od zdroje a od kontrolních diod. Vše by mělo být popsané v manuálu od základní desky.

5. Instalace pevného disku, optických mechanik a disketové mechaniky. U disku a optické mechaniky je nutno nastavit zda bude master (MA) nebo slave (SL). Při použití jednoho disku nastavte single - někdy totéž jako master. Při použití desky s rozhraním ATA jsou na mechaniky dva kanály IDE a IDE1. Na každý kanál lze zapojit dvě mechaniky. Doporučuji disk zapojit na IDE a optické mechaniky na IDE1. Konektor na kabelu ATA nelze otočit, jelikož má drážkování. Disketová mechanika se zapojuje podobně, akorát má speciální kanál (je podobný IDE, ale o něco užší). U disku s rozhraním serial ATA je instalace o hodně jednodušší - stačí zapojit SATA kabel ze základní desky nebo řadiče rovnou do disku. Při zapojování datových kabelů, dávejte pozor na piny. Aby nedošlo k ohnutí, popř. zlomení.

stavba PC

6. Optické mechaniky zastrčte do šachtice 5,25". Nejprve musíte vytáhnout kryty na čelní straně casu (u některých casu je nutné vylomit záslepky uvnitř šachtice). Disketová mechanika patří do šachtice 3,5". Na disk je speciální držák uvnitř casu. Všechny mechaniky je nutno přišroubovat šroubky určenými pro mechaniky (jsou menší). Při použití nesprávných šroubků může dojít ke strhnutí závitů. Kabely ze zdroje nelze zapojit jinak než správně a tudíž není nutné k tomu cokoliv dodávat.

stavba PC

7. Instalace přídavných karet. Nejprve vylomte příslušnou záslepku, poté zastrčte kartu do slotu. Je nutno vyvinout menší sílu. U slotu AGP (nejblíže procesoru, je menší než PCI a je jen jeden) musí zaklapnout aretační mechanismus na pravé straně slotu. Už jen stačí přichytit kartu k casu šroubkem. U PCI karet je instalace jednodušší, stačí kartu pouze nasunout a přichytit šroubkem. Nedoporučuji dávat karty hned pod sebe, protože se zhoršuje chlazení.

stavba PC

8. Nyní stačí jen překontrolovat, jestli jsou všechny kabely zapojeny a připojit klávesnici, monitor a myš a spustit počítač. Pokud je vše v pořádku, měl by se ohlásit výpis BIOSu, kde je velikost paměti, CPU atd. U některých procesorů je nutno nastavit taktování. A to tak, že při spuštění PC zmáčknete del nebo F12 ( podle typu). Možná bude nutno nastavit více parametrů.

9. Pokud se počítač nerozjel, tak se vraťte na začátek a zkontrolujte svůj pracovní postup.

Stavba v bodech:

  • 1. příprava součástí
  • 2. montáž desky
  • 3. montáž procesoru s chladičem (je možno postup 2 a 3 zaměnit)
  • 4. instalace paměti
  • 5. instalace mechanik
  • 6. instalace přídavných karet
  • 7. nastavení biosu

 
TOPlist