nejlepší PC rady

Kdo je kdo?

 

 

je kdo??

6.1 Cracker

Cracker je člověk, který upravuje kód programu tak, aby jej bylo možné volně šířit, čili odstraňuje ochranu proti kopírování. Musí ovládat assembler, znát funkce důležitých přerušení, znát důležité funkce Windows API, musí chápat, jak vlastně program na úrovni strojového kódu pracuje apod. Crackeři bývají obvykle i kvalitními programátory. Mezi základní vybavení crackera patří debugger (velmi oblíbené jsou debuggery řady SoftICE) a diassembler (zde je favoritem W32Dasm pro Windows či Sourcer pro DOS) .[2]6.1.1 Jak se crackuje

Když cracker obdrží program, může ho čekat různě náročná práce - obecně je zřejmě jednoduší crackovat věci pod Windows než pro DOS a velmi zjednodušeně lze konstatovat, že je náročnější crackovat hry ve srovnání s aplikacemi. U her má cracker kromě odstranění protekce za úkol také hru "ripnout" tedy odstranit např. video či hudbu, tak aby se verze vešla do limitu. Protože je ripování u některých her dost náročné, jde v podstatě o samostatný "obor" crackingu.

Existují dva základní typy protekce. U CDChecku hra kontroluje přítomnost originálního CD v mechanice. Tento typ je různě složitý, některé hry testují jen label CDčka v mechanice, některé naopak provádějí složité a propracované kontroly - checkují přítomnost audio-stop na CD, snaží se eliminovat CD emulatory v paměti apod. Ty nejlépe chráněné mají kontrolu rozházenou po celém programu a volají se různě náhodně a za určitých podmínek. To je důvod, proč k některým hrám vychází tolik oprav, na některé opravy se přijde až po vydání hry. Naproti tomu DOCCheck je již téměř nepoužíván, jde o kontrolu spojenou s manuálem, obtížnost odstranění této ochrany je opět různá. Mezi další, dnes již nepoužívané, typy ochrany patří např. FLOPPYCheck, který pracoval na principu označení sektoru jako vadného - poradil si s ní však jakékoliv lepší "kopírák". U aplikací se pak často užívá ochrana sériovým číslem a "timebomb", kdy je program funkční jen určitý počet dní, nemluvě o hardwarových klíčích.

Všechny zmíněné druhy lze vzájemně kombinovat či doplňovat dodatkovou protekcí - např. provádění kontrolních součtů souborů apod. Jako všechny ostatní i tato ochrana může být různě propracovaná. Ty nejjednodušší odolají během minuty, složitější mohou checksumy používat ke správnému běhu - používají se jako adresa jumpu apod. a to už je daleko náročnější k odstranění.

 

6.1.2 Ripování

Nejčastěji se používají metody "re-route" a "re-index". Velmi zjednodušeně jde o odstranění zvukových či video dat z datových souborů a ponechání pouze korektních hlaviček daných formátů, tak aby daný program nic nepoznal a pracoval v pořádku. Tak se dají ušetřit stovky MB dat.

 

6.2 Hacker

Počítačové kriminálníky lidé často označují pojmem hackeři (angl. hackers), jenže kdo je to v skutečnosti hacker?

Obyčejně je to podsaditý a nadšený programátor, kterého zálibou je zkoumání a bádání dokonalosti různých technologií. Význam slova hacker je mimořádně těžké definovat. V dnešní době hlavním příspěvkem hackerů je dodávaní vysokokvalitních operačních systémů a aplikací k nim zadarmo. Jaký by byl přece Internet, kdyby jsme si nemohli stáhnout freeware přes FTP nebo HTTP a nemohli používat operační systémy určené na chod takovýchto aplikací?

Slovo hacker se nedá spojovat s počítačovou kriminalitou. Toto je pojem, který zavedli špatně informovaní žurnalisti. Informovaní lidé nazývají počítačové kriminálníky crackery (crackers), pavouky (spiders), útočníky (attackers) nebo vandaly (vandals), ale nikdy je nenazývají hackery. Zvědavost je silná stránka hackerské povahy a může dovést hackera až na místa na kterých není potřebné, aby byl, ale ničení informací a rušení soukromí lidí není hackerovou charakteristikou.

Hacker musí být odborník na programování a hlavně musí znát všechny techniky co hackeři používají. Hacker by měl také umět logicky uvažovat o tom co udělá a kdy. Nejdřív, než začne "háčkovat", musí posbírat dost informaci na to, aby bylo možné hacknout cílový webový server nebo počítač. Informace by měli být v postupném pořadí. Od těch nejdůležitějších po ty méně důležité. Více důležité jsou třeba : IP, OS oběti, pc pracovní, stolní, školní.... A ty méně důležité: to sou ty ostatní, které se dají získat z ostatních zdrojů: whois databáze (zde se dá zjistit mnohem víc informací než z htm nebo php kódů). Dozvíte se zde i bydliště (jen někdy) registrátora domény, jméno a příjmení (pokud zadá správné) a i jíné věci.[5]

6.3 Lamer

6.3.1 Kdo je Lamer

Lamer (dalo by se říci amatér) si většinou zjistí málo informací o daném oboru, nečte si návody, nenechá si poradit a vesele si bádá a lameří. Lamer v podstatě představuje člověka, který není v určitém oboru zručný, nezískal zatím patřičné znalosti a dovednosti. Přesto se, ale tento člověk snaží dělat věci jako profesionál. Lamer je tak trochu špatný hacker, a lamerem byl každý teď dobrý hacker. Jako první se lamer učí vyhledávat ve vyhledávačích jako jsou třeba google.com nebo yahoo.com. Taky je velmi důležité, aby lamer věděl co to hacking je. Nemůže hackovat a nevědět co dělá. Dále je dobré, aby lamer uměl základy html, php, nebo programovacích jazyků C++, visual basic, assembler. A poslední věc, aby se vyznal v internetu.

 

6.3.2 Lepší lamer

Tak vše co může a nemusí umět lamer už umí lepší lamer. Takže umí programovat (třeba vir) v nějakém jazyku a pracovat s jazykem html a php. Umí pracovat v zdrojových kódech stránek. Ve zdrojových se dá zjistit překvapivě dost informací, jako třeba: telefonní čísla, princip scriptů, a mnoho dalších pro lepšího lamera i hackera zajímavých informacích.

Další věc je vědět co je to IP (pevná, skrytá, ip brána, maskovací), firewall, tcp a udp porty, jak pracují a co to jsou pakety, jak pracovat s příkazovým řádkem, LAN (Local Area Network), WAN (Wide Area Network), něco o připojení přes vytáčeném připojení, ISDN, pevnou linku, a nebo bezdrátové připojení. Dále zkouší pracovat s programy jako např. www.hack (který je dobrý pro hádání hesel) a s programem SuperScaner (který je dobrý pro scanovaní portů).

 
TOPlist