nejlepší PC rady

Historie Windows

 

 

V listopadu roku 1985 uvedl Microsoft svoji historicky první verzi Windows, ovšem s neúspěchem. Microsoft vydání verze odložil o dva roky. V této první verzi se okna nedala překrývat, nýbrž byla řazena do fronty.

Windows 1

Windows 2

Druhá verze na tom nebyla o moc lépe a vyšla o dva roky později, v listopadu 1987. Stále neměly takový úspěch a navíc byla jasně viditelná inspirace od konkurenčního Mac OS.

Windows 3

Třetí verze byla pro Microsoft osudová, po uvedení na trh v roce 1990 se za první půl rok prodalo 2 miliony kopií. Tím Microsoft pomalu poráží Apple, který začal mít problémy.

Windows 3

Windows 3.1

Tento operační systém možná mnozí z vás již znají. Microsoft ho vydává v dubnu roku 1992. O rok později vychází síťová verze Windows NT 3.1 a další rok 3.5.

Windows 3.1

Windows 95

Následuje menší zlom v historii Windows. Na trh přichází v roce 1995 nová verze Windows, která nově přináší složkové prostředí, známé z Mac OS již několik let. Ačkoli to na první pohled nevypadalo, jedná se stále o nadstavbu MS DOS. Do té doby nebylo nic úspěšnějšího než právě Windows 95. Apple v té době zažívá krušné okamžiky v podobě ještě větší ztráty.

Windows 95

Windows NT 4.0

Rok na to vychází nová verze NT založená na zcela novém jádru. K dispozici byla ve verzi jak pro uživatele, tak pro server.

Windows NT 4.0

Windows 98

Oproti Windows 95 pomalejší verze, stále nadstavbou MS DOS a vychází v roce 1998. Kvůli problémům vychází o rok později Second Edition, tedy Windows 98 SE.

Windows 98 SE

Windows 2000

Do nového tisíciletí Microsoft vydává Windows 2000, jeden z nejlepších systémů nejen té doby. Tento profesionální systém si získává oblibu ještě do dnes, ovšem nebude trvat dlouho a Microsoft jej přestane podporovat. Jako Advanced Server je představena i v provedení pro servery.

Windows 2000

Windows ME

Verze Millennium Edition vychází v září téhož roku a je jakýmsi pokračovatelem Windows 98. Tím pádem stále nadstavbou MS DOS. Uživatelé se mohli setkat s problémy se stabilitou, kompatibilitou a celkově s kvalitou systému.

Windows ME

Windows XP

Právě rok 2001 byl ve znamení tohoto systému, který dnes můžeme najít na většině osobních počítačů. Přináší mnoho vylepšení, především ve vzhledové a funkční části a je opět o něco přívětivější k běžným uživatelům. Pracuje na jádru z verze NT 4.0. Je k dispozici ve verzích Home a Professional. O pár let později přichází Media Center Edition, tedy verze určená pro moderní domácnosti.

Windows XP

Windows 2003 server

Nástupcem serverového řešení Windows 2000 je Windows 2003 Server, jak jinak než z roku 2003. Přináší řadu vylepšení, hlavně těch bezpečnostních.

Windows 2003 Server

Windows Vista

Co se týče dat, dostali jsme se k současné verzi Windows s označením Vista. Zatím nejdelší dobu - bezmála 6 let, věnoval Microsoft vývoji této verze. Původně měl v roce 2004 vyjít Windows Longhorn. K tomu ovšem z důvodu problémů a velkých bezpečnostních nedostatků nedošlo a Microsoft vydání nové verze Windows odkládá. Nejdříve o dva roky, v roce 2006 ale oznámil vydání Windows Vista na leden 2007. Tento termín již splnil. Jedná se o menší revoluci v uživatelském prostředí. Zajímavostí je, že po několika letech existence Windows Microsoft neváhal a opět se inspiroval od operačního systému Mac OS, tak jako na svém počátku, a přináší některé vychytávky, které systém od Apple pár let má.

Windows Vista

Windows Vienna

Sotva se dostal nový systém do povědomí mnohých z nás, za dveřmi je jeho nástupce - Windows Vienna. Informací o tomto připravovaném systému není mnoho, spekuluje se ovšem o tom, že jako jednou z novinek by mohl být pokročilý systém ukládání WinFS, který ve Windows Vista chybí. Nechme se překvapit, jakým směrem se Microsoft bude ubírat v dalších letech …

 
TOPlist