nejlepší PC rady

Hardware

 

 

Hardware
Tento článek pojednává o technickém vybavení počítače. Další významy jsou uvedeny v článku Hardware (rozcestník).

Hardware (z anglického významu „železářské zboží“ nebo také „nářadí“, počítačový hardware je pak „computer hardware“) označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače na rozdíl od dat a programů (označovaných jako software). Samotná hranice mezi softwarem a hardwarem však není nijak ostrá – existuje tzv. firmware, což je název pro programy napevno vestavěné v hardware.

 Typické části hardwaru

Základní deska v počítači PC
Základní deska v počítači PC

Počítač se obvykle skládá z čistě elektronických zařízení (procesor, paměť, display) a elektromechanických dílů (klávesnice, tiskárna, diskety, disky, jednotky CD-ROM, páskové jednotky, reproduktory) pro vstup, výstup a ukládání dat.

Počítač se skládá z procesoru, operační paměti a vstupně-výstupních zařízení.

Základní rozdělení počítačů

  • Osobní počítač
  • Počítače pro jiné než osobní použití:
    • Řízení technologických procesů
    • Distribuované výpočty
    • Síťové služby (WWW,elektronická pošta,…)

Typický osobní počítač (PC) je složen z počítačové skříně, monitoru a dalších vstupně-výstupních periferií jako je klávesnice, myš, multimediální periferie atd. Umístění počítačů pro jiné než osobní použití záleží na účelu a charakekteru použití. Je možné počítač umístit do tzv. průmyslové skříně, které lze umisťovat do speciálních stojanů (rack), nebo je možné počítač jako vložené (embedded) zařízení umístit do skříně zařízení které počítač řídí (např. automobil, DVD video přehrávač apod.).


Uvnitř typického osobního počítače (PC) se nachází následující hardware:

  • základní deska (motherboard) — další komponenty se umísťují na ní, obsahuje sady čipů umožňujících samotnou komunikaci mezi jednotlivými komponentami, dnes je tendence integrovat na desku i funkce jiných karet

Externí paměťové jednotky:

Mezi nejpoužívanější periférie osobních počítačů patří:

Periferie pro přímou komunikaci s uživatelem:

 
TOPlist